Awaria nr. 3 -Jednostka uruchamia się, lecz restartuje lub zawiesza w różnych sytuacjach.
- uszkodzenie płyty głównej (napuchnięte kondensatory)
- przegrzewanie się jednego z elementów (procesora, karty graficznej, chipsetu)
Uszkodzenie płyty głównej (napuchnięte kondensatory)
Niekiedy uszkodzenie kondensatorów elektronicznych, objawiające się ich napuchnięciem, jest powodem dostarczania do płyty głównej nieprawidłowych napięć. Może to w najmniej spodziewanych momentach poprowadzić do zawieszania się jednostki lub nieoczekiwanych restartów. Należy sprawdzić kondensatory zarówno na płycie głównej jak i w zasilaczu.
Napuchnięte kondensatory należy wymienić na nowe o odpowiednich parametrach (pojemność i napięcie znamionowe)
Przegrzewanie się jednego z elementów (procesora, karty graficznej, chipsetu)
W przypadku podejrzenia o przegrzewanie się jednego z elementów należy sprawdzić w BIOS-ie lub za pomocą jednego z programów diagnostycznych (np. Everest) jego temperaturę:
Prawidłowa temperatura pracy:
- procesora: 20-50 stopni Celsjusza
- karty graficznej: 30-70 stopni Celsjusza
- chipsetu: 30-70 stopni Celsjusza
Przegrzewający się element ma zapewne zakurzony(zabrudzony) radiator lub wentylator, który należy oczyścić. Może też istnieć potrzeba nałożenia nowej warstwy pasty termoprzewodzącej (między elementem a jego radiatorem) oraz pozbycia się resztek starej pasty. Źle działające, zatarte wentylatory należy wymienić na nowe o podobnej wielkości i prędkości obrotowej.
.
OdpowiedzUsuńFaktycznie należy pamiętać, że jest to tylko urządzenie i ono również może się w każdym momencie zepsuć. Jeśli chodzi o mnie to ja w takich sytuacjach zawsze wzywam informatyka z https://informatyk.warszawa.pl/ i za każdym razem poradzi on sobie z problemem.
OdpowiedzUsuń