poniedziałek, 4 listopada 2013

Naprawa komputera osobistego #4 - Przykłady awarii #1

Od dziś tj. 04.11.2013r. zaczynam pisać przykłady awarii, które będą zawierały opis usterki, oraz założenia i rozwiązania.

Awaria nr. 1 - Jednostka nie uruchamia się (brak jakiejkolwiek reakcji):
  • uszkodzony zasilacz
  • uszkodzona płyta główna
  • jeden z elementów jednostki powoduje zwarcie.
Przed  przystąpieniem do jakichkolwiek prac należy wyłączyć zasilanie komputera oraz odłączyć zbędne podzespoły i przewody z płyty głównej. Pozostawić trzeba jedynie elementy niezbędne do uruchomienia.

Uszkodzony zasilacz
     W przypadku uszkodzenia zasilacza należy wymienić go na sprawny. Jeżeli po wymianie komputer uruchamia się prawidłowo, podłączamy pozostałe podzespoły i przewody oraz sprawdzamy działanie jednostki.
Jeśli nie dysponujemy sprawnym zasilaczem, możemy przetestować ten, którego uszkodzenie podejrzewamy. Należy w tym celu zewrzeć dwa przewody w złączu podłączonym do płyty głównej. Jeżeli zasilacz się uruchamia, jest sprawny. W przeciwnym razie należy go wymienić na nowy. Nie oznacza to jednak, że zasilacz jest jedynym uszkodzonym elementem. Po wymianie zasilacza należy przetestować komputer.




Uszkodzona płyta główna
     Jeżeli po sprawdzeniu zasilacza (lub wymianie na nowy) komputer nadal się nie uruchamia, może to oznaczać uszkodzenie płyty głównej, Aby to zbadać, należy wyjąc pamięć operacyjną i kartę graficzną, które mogą powodować zwarcie w przypadku ich uszkodzenia. Po wyjęciu tych elementów włączamy jednostkę. Jeżeli nadal się nie uruchamia, z dużym prawdopodobieństwem jest to spowodowane uszkodzeniem płyty głównej. Aby mieć pewność, należałoby zamienić procesor. Ponieważ technologia zmienia się bardzo szybko, zazwyczaj nie dysponujemy odpowiednim procesorem. Niemniej jednak uszkodzenie procesora jest mało prawdopodobne - jest on elementem psującym się rzadko. Aby się jednak co do tego upewnić, można sprawdzić, po wyjęciu procesora z gniazda, czy nie ma on zagiętych nóżek.





Jeden z elementów powoduje zwarcie
     Jeśli uszkodzeniu uległ jeden z podzespołów zamontowanych na płycie głównej, po włączeniu zasilania może on powodować zwarcie. Należy kolejno zamieniać podzespoły na sprawne i uruchamiać komputer, aby określić, który z nich powoduje zwarcie. Po znalezieniu uszkodzonego podzespołu, należy go wymienić na inny. Jeżeli po wymianie wszystkich podzespołów na działające komputer nadal się nie uruchamia może to oznaczać uszkodzenie gniazda któregoś z elementu. Należy wówczas  dany podzespół zamontować w innym gnieździe (jeżeli istnieje taka możliwość). Jeśli uszkodzeniu ulegnie gniazdo AGP lub PCI Express, jedynym rozwiązaniem jest wymiana płyty głównej lub zamontowanie karty graficznej w gnieździe PCI.





6 komentarzy:

  1. Wszystko zależy od tego jaka jest awaria, bo czasem zamiast naprawiać lepiej po prostu kupić nowy sprzęt. Tym bardziej że ceny nie są tak wysokie, można sprawdzić na https://www.oleole.pl/komputery-stacjonarne-pc.bhtml i poszukać np. promocji

    OdpowiedzUsuń
  2. Nic nie jest na wieki... Także czym prędzej czy później zawsze się coś popsuje. Na szczęście w każdej chwili można zadzwonić po pogotowie komputerowe i oni problem rozwiążą. Nawet dojadą do nas do domu, co jest naprawdę wygodne.

    OdpowiedzUsuń
  3. Jak ktoś się jeszcze zna, to ok... Może samodzielnie próbować naprawić swój komputer, ale wiecie jak jest... Tutaj trzeba mieć sporą wiedzę, bo usterki bywają różne. Jak nie mam pewności, jak naprawić sprzęt lepiej postawić na serwis komputerowy i wtedy tacy specjaliści o wszystko zadbają.

    OdpowiedzUsuń
  4. W sumie sama naprawa komputera jest czymś ważnym, gdyż bez niego ale niestety nie będziemy mogli dalej pracować. Jeśli ja mam jakieś problemy z moim komputerem to zawsze dzwonię po informatyka https://informatyk.warszawa.pl/ który bez problemu sobie z nim poradzi.

    OdpowiedzUsuń
  5. Świetnie jest ten artykuł. Mam nadzieję, że będzie ich więcej.

    OdpowiedzUsuń
  6. Artykuł naprawdę pomocy, w przypadku kiedy awaria jest złożona, warto oddać sprzęt do serwisu komputerowego

    OdpowiedzUsuń