wtorek, 5 listopada 2013

Naprawa komputera osobistego #4 - Przykłady awarii #2

Dziś trochę poważniejszy problem, z którym spotyka się spora część ludzi, a tak naprawdę tylko ci bardziej doświadczeni sobie z nią poradzą.  
 
Awaria nr. 2 - Jednostka się uruchamia, ale brak jest reakcji na monitorze.
 
Możliwe usterki:
  • uszkodzony zasilacz (nieprawidłowe napięcia)
  • źle skonfigurowany BIOS (wprowadzono nieprawidłowe zmiany)
  • uszkodzona pamięć operacyjna
  • uszkodzona karta graficzna
  • uszkodzona płyta główna
Przed  przystąpieniem do jakichkolwiek prac należy wyłączyć zasilanie komputera oraz odłączyć zbędne podzespoły i przewody z płyty głównej. Pozostawić trzeba jedynie elementy niezbędne do uruchomienia.


 
 
Uszkodzony zasilacz (nieprawidłowe napięcia)
     Za pomocą uniwersalnego miernika elektronicznego należy sprawdzić główne napięcia zasilania +5 V i + 12 V we wtyczce molex - napięcie + 5 V (między przewodem czerwonym i czarnym), a +12 V (między przewodem żółtym i czarnym). Jeżeli napięcia są nieprawidłowe, należy wymienić zasilacz.


                         Miernik uniwersalny                                               Wtyczka molex
 
 
Źle skonfigurowany BIOS (wprowadzono nieprawidłowe zmiany)
     Czasami wystarczy z poziomu BIOS-u przywrócenie ustawień fabrycznych (Load Setup Default). Nie ma wtedy potrzeby rozbierania komputera. Jeżeli niedoświadczona osoba wprowadziła zmiany w BIOS-ie, zabezpieczenie komputera nie pozwala na jego prawidłowe uruchomienie. Aby to naprawić, należy skasować pamięć CMOS przy użyciu zworki lub wyjąć na kilka minut baterię.



Uszkodzona pamięć operacyjna lub karta graficzna
     Aby zdiagnozować uszkodzenie pamięci operacyjnej lub karty graficznej, należy mieć głosnik prawidłowo podłączony do płyty głównej. W przypadku uszkodzenia pamięci operacyjnej zazwyczaj głośnik wydaje trzy dźwięki w dłuższych odstępach. Gdy uszkodzona jest karta graficzna , zwykle wydawane są trzy dźwięki w krótkich odstępach czasu. (więcej o dźwiękach opisujących błędy)
 
 
 
Uszkodzona płyta główna
     Należy postępować jak w przypadku uszkodzenia opisanego w awarii nr. 1.
Jednostka z uszkodzoną płytą główną może nie uruchomić się wcale lub uruchamiać się ciemnym ekranem, w zależności od rodzaju uszkodzenia. 
 
 

3 komentarze:

  1. Dlatego ja nigdy na laptopa się nie zdecyduję, bo naprawy są zbyt skomplikowane. Teraz sobie składam zestaw stacjonarny, jestem na etapie wyboru monitora i który z tych https://www.oleole.pl/monitory-led-i-lcd,_BenQ.bhtml byście najbardziej polecili? Potrzebny do pracy ale też gier

    OdpowiedzUsuń
  2. Dokładnie czasami takie rzeczy się z komputerami dzieją i ja jeszcze chcę powiedzieć, że właśnie dlatego dobrze jest mieć wiedzę po którego informatyka dzwonić. Jak coś ja bardzo chętnie korzystam z usług https://informatyk.warszawa.pl/ i wiem, ze to jest bardzo dobra opcja.

    OdpowiedzUsuń